Na osnovu člana 74 stav 8 tačka 1. Zakona o lokalnoj samoupravi („Sl. glasnik RS“, br. 129/07, 83/14 – dr. zakon, 101/16 – dr. zakon i 47/18) i člana 8. Odluke o mesnim zajednicama („Sl. list opštine Kula“, br. 20/19, 26/19 i 32/19), Savet mesne zajednice Nova Crvenka, na sednici održanoj 31.05.2021. godine, donosi

S T A T U T
MESNE ZAJEDNICE NOVA CRVENKA

UVODNE ODREDBE

Član 1.

Ovim Statutom, u skladu sa Zakonom, Statutom opštine Kula i Odlukom o mesnim zajednicama uređuje se:  područje, sedište i zastupanje mesne zajednice, poslovi koje ona vrši, organi i organizacija rada organa mesne zajednice, način odlučivanja, broj članova i kriterijumi za izbor članova Saveta mesne zajednice, kao i druga pitanja od značaja za mesnu zajednicu.

Član 2.

Mesna zajednica Nova Crvenka (u daljem tekstu: mesna zajednica) osnovana je kao interesna i nestranačka zajednica, radi zadovoljavanja potreba od neposrednog i zajedničkog interesa građana na svom području.

Član 3.

Područje mesne zajednice čini naseljeno mesto Nova Crvenka i područje katastarske opštine koja ulazi u njen sastav.

Član 4.

Sedište mesne zajednice se nalazi u Novoj Crvenki, Maršala Tita 22/I.

Član 5.

Mesna zajednica ima svojstvo pravnog lica u okviru prava i dužnosti utvrđenih zakonom, odlukom o mesnim zajednicama i ovim statutom.

Član 6.

Mesnu zajednicu predstavlja i zastupa predsednik Saveta mesne zajednice i naredbodavac je za izvršenje finansijskog plana.

U imovinsko – pravnim i drugim sporovima mesnu zajednicu, pored lica ovlašćenih Statutom mesne zajednice, pred sudovima i drugim nadležnim organima zastupa Opštinsko pravobranilaštvo ili drugi zastupnici koje ovlasti Savet.

Član 7.

Mesna zajednica ima pečat.

Pečat je okruglog oblika, prečnika 35 mm. U krugu pečata ispisan je tekst na srpskom jeziku, ćiriličnim pismom „Mesna zajednica Nova Crvenka“, u sredini pečata ispisano je „Nova Crvenka“.

Za upotrebu i korišćenje pečata odgovoran je predsednik Saveta mesne zajednice.

Član 8.

Mesna zajednica ima račun otvoren kod Uprave za trezor.

Član 9.

Građani učestvuju u vršenju poslova mesne zajednice posredno putem izabranih predstavnika u organima mesne zajednice, u skladu sa zakonom, Statutom opštine, odlukom o mesnim zajednicama i Statutom mesne zajednice.

Organi mesne zajednice su: Savet mesne zajednice i Izvršni odbor Saveta mesne zajednice.

Član 10.

Savet može da obrazuje određena stalna ili povremena radna tela: komisije, mirovna veća i slično, u cilju pripreme, razmatranja i rešavanja nekih pitanja iz svoje nadležnosti.

Odlukom o obrazovanju radnih tela, određuje se broj i struktura članova, zadaci, mandat i druga pitanja od značaja za njihov rad.

Član 11.

Mesne zajednice mogu međusobno da sarađuju sa drugim mesnim zajednicama na teritoriji iste ili druge opštine ili grada, radi ostvarivanja svojih programa razvoja, zadovoljavanja određenih potreba od zajedničkog interesa i rešavanja drugih pitanja, na osnovu dobrovoljnosti, uzajamnosti i solidarnosti. Odluku o saradnji donosi Savet mesne zajednice i dostavlja je Opštinskom veću opštine Kula (u daljem tekstu: Opštinsko veće).

Mesne zajednice sarađuju sa Opštinom i njenim organima, ustanovama i preduzećima, organizacijama i udruženjima sa teritorije opštine, radi ostvarivanja zajedničkih interesa od značaja za građane sa područja mesne zajednice.

JAVNOST RADA MESNE ZAJEDNICE

Član 12.

Rad organa mesne zajednice je javan.

Javnost rada po pravilu obezbeđuje se:

izdavanjem biltena, informatora, preko sredstava javnog informisanja, prezentovanjem odluka i drugih akata javnosti i postavljanjem internet prezentacije;

– organizovanjem javnih rasprava u skladu sa zakonom, Statutom opštine, odlukama organa opštine;

– i na drugi način utvrđen Statutom mesne zajednice i aktima Saveta mesne zajednice.

Savet mesne zajednice je dužan da obezbedi postavljanje oglasne table u sedištu mesne zajednice.

Informacije o radu mesne zajednice sredstvima javnog informisanja daju predsednik, član Saveta mesne zajednice u okviru ovlašćenja dobijenog od Saveta mesne zajednice.

Član 13.

Mesna zajednica ima svoju imovinu koju mogu činiti: pokretne stvari, novčana sredstva, kao i prava i obaveze.

U skladu sa odlukom Opštine, mesna zajednica ima pravo korišćenja na nepokretnostima koje su u javnoj svojini Opštine.

Savet mesne zajednice je dužan da imovinom iz stava 1. i 2. ovog člana upravlja, koristi i raspolaže u skladu sa zakonom, odlukama opštine Kula i Statutom mesne zajednice.

SREDSTVA MESNE ZAJEDNICE

Član 14.

Sredstva za rad mesne zajednice obezbeđuju se iz:

  1. Sredstava utvrđenih odlukom o budžetu opštine,
  2. Sredstava koja građani obezbeđuju samodoprinosom na teritoriji mesne zajednice,
  3. Sredstava od donacija i poklona,
  4. Sredstava koja mesna zajednica ostvari svojom aktivnošću,
  1. drugih sredstava za rad mesne zajednice propisanih zakonom.

Sredstva iz stava 1. tačke 1. ovog člana, obezbeđuju se za zaposlene u mesnoj zajednici, u skladu sa Odlukom o mesnim zajednicama.

Mesna zajednica koristi sredstva za rad u skladu sa svojim finansijskim planom, na koji saglasnost daje Opštinsko veće.

U finansijskom planu mesne zajednice iskazuju se prihodi i rashodi mesne zajednice.

Mesna zajednica je dužna da predlog finansijskog plana za narednu godinu dostavi organu uprave nadležnom za poslove finansija, u skladu sa budžetskim kalendarom.

Finansijski plan mesne zajednice mora biti usklađen sa odobrenim aproprijacijama u budžetu opštine. Finansijski plan se donosi za jednu kalendarsku godinu u roku od 30 dana od dana usvajanja odluke o budžetu Opštine.

Savet mesne zajednice usvaja završni račun po isteku kalendarske godine.

Naredbodavac za isplatu sredstava mesne zajednice je predsednik Saveta mesne zajednice.

Opštinsko veće daje saglasnost na akt mesne zajednice kojim se uređuju poslovi, broj i struktura zaposlenih.

POSLOVI MESNE ZAJEDNICE

Član 15.

Mesna zajednica, preko svojih organa, u skladu sa finansijskim mogućnostima, razmatra i rešava pitanja koja se odnose na stvaranje boljih uslova života u mesnoj zajednici, u skladu sa Odlukom o mesnim zajednicama i to:

  1. Donosi plan i program rada mesne zajednice,
  2. Donosi finansijski plan i završni račun mesne zajednice,
  1. Stara se o zadovoljavanju određenih potreba građana u oblasti: urbanizma i građenja, (puteva, ulica, trgova i dr.), kulture, fizičke kulture, osnovnog obrazovanja, primarne zdravstvene zaštite, socijalne zaštite, društvene brige o deci i omladini, javnom obaveštavanju, zaštite i unapređenja životne sredine i drugim oblastima od neposrednog interesa za građane,
  2. Zavisno od zainteresovanosti i finansijskih mogućnosti građana pokreće inicijativu za uvođenje samodoprinosa i stara se o realizaciji uvedenog samodoprinosa i uvođenju novog,
  3. Sarađuje sa ustanovama i preduzećima radi ostvarenja zajedničkih interesa od značaja za građane sa područja mesne zajednice,
  4. Uređuje korišćenje pašnjaka i utrina koji su vraćeni selima na korišćenje i utvrđuje uslove korišćenja pašnjaka i utrina,
  5. Stara se o imovini koja joj je data na korišćenje i njenom očuvanju i raspolaganju,
  1. Organizuje pružanje pomoći građanima čija je imovina znatnije uništena usled elementarnih nepogoda ( požari, poplave i sl.),
  2. Obavlja i druge poslove utvrđene Statutom mesne zajednice, Odlukom o mesnim zajednicama i drugim aktima.

Član 16.

Za realizaciju poslova iz člana 15. ovog statuta, mesna zajednica donosi svoj plan i program za svaku kalendarsku godinu.

Član 17.

Aktom Opštinskog veća, u skladu sa zakonom, mesnoj zajednici može se poveriti vršenje određenih poslova iz nadležnosti opštine, uz obezbeđivanje za to potrebnih sredstava.

Pri poveravanju poslova, polazi se od toga da li su ti poslovi od neposrednog i svakodnevnog značaja za život građana sa područja mesne zajednice.

Nadzor nad izvršenjem poverenih poslova vrši izvršni organ opštine – Opštinsko veće.

Nadležni organ opštine može predložiti Savetu mesne zajednice razrešenje odgovornog lica u mesnoj zajednici ili obustaviti finansiranje mesne zajednice.

SAVET MESNE ZAJEDNICE

Član 18.

Savet mesne zajednice (u daljem tekstu: Savet), kao predstavničko telo građana mesne zajednice:

  1. donosi statut mesne zajednice;
  2. donosi finansijski plan mesne zajednice, program rada i razvoja mesne zajednice;
  3. usvaja izveštaj o radu mesne zajednice;
  4. bira i razrešava predsednika i zamenika predsednika Saveta mesne zajednice;
  5. predlaže mere za razvoj i unapređenje komunalnih i drugih delatnosti na području mesne zajednice;
  6. donosi Poslovnik o radu Saveta i druge akte iz nadležnosti mesne zajednice;
  7. pokreće inicijativu za donošenje novih ili izmenu postojećih propisa opštine;
  8. obrazuje radna tela radi zadovoljavanja zajedničkih potreba građana u skladu sa zakonom i Statutom mesne zajednice;
  9. vrši druge poslove iz nadležnosti mesne zajednice utvrđene Statutom opštine, odlukama organa opštine i ovim Statutom.

Član 19.

Savet ima 5 (pet) članova.

Mandat članova Saveta traje 4 (četiri) godine.

Član 20.

Prvu konstitutivnu sednicu Saveta saziva predsednik Saveta prethodnog saziva najkasnije 15 dana od dana utvrđivanja konačnih rezultata izbora za Savet.

Ukoliko konstitutivnu sednicu u predviđenom roku ne sazove predsednik ili zamenik predsednika Saveta predhodnog saziva, konstitutivnu sednicu saziva i njome predsedava najstariji izabrani član Saveta.

Konstitutivna sednica može se održati ako njoj prisustvuje većina od ukupnog broja članova Saveta.

Član 21.

Na prvoj sednici Saveta, iz reda članova Saveta, biraju se predsednik Saveta i zamenik predsednika Saveta, tajnim glasanjem, većinom glasova od ukupnog broja članova Saveta.

Član 22.

Savet i drugi organi i tela rade u sednicama.

Sednica se može održati ako prisustvuje većina od ukupnog broja članova.

Odluke i druga akta donose se većinom glasova prisutnih članova Saveta, odnosno drugih organa i tela, pod uslovom da sednici prisustvuje više od polovine od ukupnog broja članova Saveta, odnosno drugog organa ili tela, ukoliko za pojedine odluke nije propisana posebna većina (donošenje Statuta, finansijskog plana i programa razvoja, usvajanje izveštaja o radu, izbor i razrešenje predsednika i zamenika predsednika Saveta, izbor sekretara).

Sve akte donete na sednicama potpisuje predsednik Saveta, odnosno predsednik odgovarajućeg organa ili tela.

Postupak donošenja akata i tok sednice Saveta uređuje se poslovnikom o radu.

Član 23.

Sednice Saveta se održavaju prema potrebi, a najmanje jednom u 3 (tri) meseca.

Ako je Savet u nemogućnosti da se sastane 3 (tri) meseca, obaveza je predsednika ili zamenika predsednika Saveta da pismeno izvesti nadležni organ opštine Kula.

Odluku o raspisivanju prevremenih izbora za Savet mesne zajednice donosi predsednik Skupštine opštine.

Ukoliko je do isteka mandata Saveta mesne zajednice ostalo manje od 6 meseci, ne može se doneti odluka o raspisivanju prevremenih izbora.

Predsednik Saveta

Član 24.

Savet ima predsednika i zamenika predsednika, koji se biraju iz redova članova Saveta, tajnim glasanjem, većinom glasova od ukupnog broja članova Saveta.

Predsednik Saveta predstavlja mesnu zajednicu, organizuje rad Saveta, saziva i predsedava sednicama Saveta, predlaže dnevni red, stara se o javnosti rada, predsedava na zboru građana, obavlja i druge poslove u skladu sa Statutom i drugim aktima mesne zajednice i za svoj rad odgovara Savetu mesne zajednice.

Zamenik predsednika Saveta pomaže u radu predsedniku Saveta i zamenjuje predsednika Saveta za vreme njegove odsutnosti ili sprečenosti.

Izvršni odbor

Član 25.

Izvršni odbor izvršava odluke Saveta, inicira i priprema odluke i druge akte i vrši druge poslove koje mu poveri Savet.

Član 26.

Izvršni odbor čine predsednik, zamenik predsednika i 3 (tri) člana, koje bira Savet javnim glasanjem, iz redova građana-stručnjaka za pojedine oblasti od značaja za vršenje poslova iz delokruga mesne zajednice.

Mandat članova Izvršnog odbora traje koliko i mandat Saveta.

Savet može Odlukom da utvrdi prestanak mandata pojedinim članovima Izvršnog odbora i izabrati nove članove Izvršnog odbora.

Za svoj rad Izvršni odbor odgovara Savetu.

U radu sednica Izvršnog odbora po pravilu učestvuje predsednik ili zamenik predsednika Saveta.

IZBORI ZA ČLANOVE SAVETA

Član 27.

Članovi Saveta biraju se neposredno, tajnim glasanjem punoletnih građana – birača sa područja mesne zajednice na mandat od 4 (četiri) godine.

Izbore za Savet raspisuje predsednik Skupštine opštine, najkasnije 30 dana pre isteka mandata članova Saveta kojima ističe mandat.

Član 28.

Od dana raspisivanja izbora do dana održavanja izbora ne može proteći manje od 30 dana ni više od 45 dana.

Odlukom o raspisivanju izbora određuje se dan i vreme održavanja izbora, kao i dan od kada počinju da teku rokovi za vršenje izbornih radnji.

ORGANI ZA SPROVOĐENJE IZBORA

Član 29.

Organi za sprovođenje izbora su:

  • Izborna komisija za sprovođenje izbora za članove Saveta mesnih zajednica (u daljem tekstu: Izborna komisija),
  • Birački odbor
  • Drugostepena izborna komisija.

Organi za sprovođenje izbora su samostalni i nezavisni u radu i rade na osnovu zakona i propisa donetih na osnovu zakona, Statuta opštine, Odluke o mesnim zajednicama i Statuta mesne zajednice.

Za svoj rad organi za sprovođenje izbora odgovaraju organu koji ih je imenovao.

Izborna komisija

Član 30.

Izbornu komisiju čine predsednik, četiri člana i sekretar i njihovi zamenici, koje imenuje Skupština opštine.

Izborna komisija:

  1. stara se o zakonitosti sprovođenja izbora;
  2. određuje biračka mesta;
  3. određuje biračke odbore i imenuje njihove članove;
  4. donosi Uputstvo za sprovođenje izbora za članove Saveta (u daljem tekstu: Uputstvo);
  5. donosi Rokovnik za vršenje izbornih radnji u postupku sprovođenja izbora za članove Saveta:
  6. propisuje obrasce i organizuje tehničke pripreme za sprovođenje izbora;
  7. utvrđuje da li su prijave kandidata sačinjene i podnete u skladu sa Uputstvom;
  8. potvrđuje kandidaturu za člana Saveta i proglašava listu kandidata;
  9. utvrđuje oblik i izgled glasačkih listića, broj glasačkih listića za biračka mesta i zapisnički ih predaje biračkim odborima;
  10. utvrđuje i objavljuje rezultate izbora za članove Saveta;
  11. izdaje uverenja o izboru za člana Saveta;
  12. podnosi izveštaj Skupštini opštine o sprovedenim izborima za članove Saveta;
  13. obavlja i druge poslove u vezi sprovođenja izbora za članove Saveta.

Birački odbor

Član 31.

Birački odbor čine predsednik i četiri člana i njihovi zamenici, koje imenuje Izborna komisija najkasnije deset dana pre dana određenog za održavanje izbora.

Članovi biračkog odbora i njihovi zamenici mogu biti samo poslovno sposobni građani koji imaju izborno pravo, kao i prebivalište na teritoriji Opštine, odnosno mesne zajednice.

Članovima biračkog odbora i njihovim zamenicima prestaje članstvo u biračkom odboru kad prihvate kandidaturu za člana Saveta, kao i imenovanjem za člana Izborne i Drugostepene izborne komisije.

Birački odbor neposredno sprovodi glasanje, obezbeđuje pravilnost i tajnost glasanja, utvrđuje rezultate glasanja na biračkom mestu i obavlja druge poslove u skladu sa Uputstvom i Odlukom o mesnim zajednicama.

Birački odbor se stara o održavanju reda na biračkom mestu za vreme glasanja.

Bliža pravila o radu biračkog odbora određuje Izborna komisija.

Isto lice ne može istovremeno da bude član dva biračka odbora.

Članovi biračkog odbora i njihovi zamenici imaju mandat samo za raspisane izbore za člana Saveta.

Zamenici članova biračkog odbora imaju ista prava i odgovornosti kao i članovi koje zamenjuju.

Pravo glasa u biračkog odbora ima samo član, a u njegovom odsustvu, zamenik.

Drugostepena izborna komisija

Član 32.

Drugostepenu izbornu komisiju čine predsednik, dva člana i sekretar i njihovi zamenici, koje imenuje Skupština opštine.

Drugostpena izborna komisija u drugom stepenu odlučuje o prigovorima na rešenje Izborne komisije.

Član 33.

Područje mesne zajednice predstavlja jednu izbornu jedinicu.

Za izbor člana Saveta može da se kandiduje veći broj kandidata od broja koji se bira.

Kandidata za člana Saveta može predložiti 20 građana – birača sa biračkim pravom na području mesne zajednice.

Svaki građanin može predložiti samo jednog kandidata za člana Saveta.

Ako je birač potpisao predlog za više kandidata, kao važeći smatraće se potpis na prihvaćenom predlogu koji je ranije podnet.

Predloženi kandidati daju pisanu izjavu o prihvatanju kandidature.

Član 34.

Predlaganje kandidata vrši se na propisanim obrascima, a predlog kandidata se podnosi Izbornoj komisiji najkasnije 15 dana pre dana određenog za izbore.

Uz kandidaturu Izbornoj komisiji se podnosi pisana izjava kandidata o prihvatanju kandidature i izjave birača koji su podržali njegovu kandidaturu, dokaz o prebivalištu kandidata i potvrda o izbornom pravu kandidata, kao i uverenje o državljanstvu kandidata.

Obrasce za podnošenje predloga kandidata, kao i ostale obrasce za sprovođenje izbora za Savet propisuje Izborna komisija.

Izborna lista kandidata za izbor članova Saveta mesne zajednice, sadrži sve predloge kandidata, sa ličnim imenima svih kandidata i podacima o godini rođenja, zanimanju i prebivalištu (mesto i adresa).

Redosled kandidata na listi utvrđuje se prema redosledu proglašenja kandidature.

Član 35.

Obaveštenje o danu i vremenu izbora vrši se putem poziva za glasanje i lokalnih sredstava informisanja (radio, štampa, plakatiranje i dr.).

Član 36.

Glasanje se vrši glasačkim listićima koje priprema i overava Izborna komisija.

Glasački listić za glasanje o izboru članova Saveta sadrži:

  • naziv mesne zajednice,
  • označenje da se glasa za članove Saveta,
  • redni broj koji se stavlja ispred prezimena kandidata,
  • prezime i ime svih potvrđenih kandidata po redosledu sa liste kandidata,
  • naznačenje broja članova Saveta koji se bira,
  • naznaku Izborne komisije sa pečatom mesne zajednice.

Član 37.

Glasanje za izbor članova Saveta vrši se zaokruživanjem rednih brojeva ispred ličnih imena onoliko kandidata koliko se bira.

Nevažećim glasačkim listićem smatra se listić na kome je zaokruženo više kandidata nego što se bira, nepopunjen glasački listić i listić koji je tako popunjen da se ne može sa sigurnošću utvrditi za koje kandidate se glasalo.

Ukoliko je zaokružen manji broj kandidata od broja koji se bira, listić se smatra važećim.

Član 38.

Za članove Saveta izabrani su kandidati koji su dobili najveći broj glasova zbirno sa svih biračkih mesta izborne jedinice, do broja koji se bira.

Ako su dva ili više kandidata dobili isti broj glasova, tako da se ne može utvrditi broj članova Saveta koji se bira po odredbama Statuta, glasanje za te kandidate se ponavlja i izabrani su oni kandidati koji su dobili najviši broj glasova na ponovljenim izborima do broja koji se bira.

Član 39.

Na sva pitanja u vezi sprovođenja izbora za Savet, koja nisu uređenja ovim Statutom i Odlukom o mesnim zajednicama, shodno se primenjuju odredbe Zakona o lokalnim izborima.

Prestanak mandata članova Saveta

Član 40.

Članu Saveta prestaje mandat istekom vremena na koje je biran, a pre isteka vremena na koje je izabran:

  1. donošenjem odluke o raspuštanju Saveta mesne zajednice;
  1. ako je pravosnažnom presudom osuđen na bezuslovnu kaznu zatvora u trajanju najmanje šest meseci;
  2. lišenjem poslovne sposobnosti;
  3. gubljenjem državljanstva ili promenom prebivališta van područja mesne zajednice;
  4. nastupanjem smrti;
  5. podnošenjem ostavke.

Član Saveta mesne zajednice može podneti ostavku usmeno na sednici Saveta, a između dve sednice podnosi je u formi overene pisane izjave.

Posle podnošenja ostavke, Savet mesne zajednice bez odlaganja, na samoj sednici (usmena ostavka) ili na prvoj narednoj sednici (pisana ostavka) konstatuje da je članu Saveta prestao mandat i o tome odmah obaveštava predsednika Skupštine opštine.

Ako najmanje 1/3 članova Saveta mesne zajednice prestane mandat nastupanjem slučaja iz stava 1. tačka 2 do 6 ovog člana, predsednik Skupštine opštine raspisuje izbore za nedostajući broj članova Saveta, u roku od 15 dana od prijema obaveštenja iz stava 3. ovog člana.

Član 41.

Savet se može raspustiti ako:

1) ne zaseda duže od tri meseca;

2) ne izabere predsednika Saveta u roku od mesec dana od dana održavanja izbora za članove Saveta ili od dana njegovog razrešenja, odnosno podnošenja ostavke;

3) ne donese finansijski plan u određenom roku.

Odluku o raspuštanju Saveta donosi Skupština opštine, na predlog Opštinskog veća.

Član 42.

Predsednik i zamenik predsednika Saveta mogu biti razrešeni pre isteka vremena na koje su birani i mogu da podnesu ostavku.

Predlog za razrešenje predsednika ili zamenika predsednika Saveta podnosi Savetu najmanje 1/3 članova Saveta, u pisanoj formi, sa obrazloženjem.

Predsednik Saveta dužan je da sazove sednicu Saveta na kojoj će se odlučiti o predlogu za razrešenje, u roku od 5 dana od dana prijema predloga za razrešenje, a ukoliko to ne učini, sednicu Saveta može sazvati član Saveta, jedan od potpisnika predloga za razrešenje.

O predlogu za razrešenje se odlučuje  tajnim glasanjem, većinom glasova od ukupnog broja članova Saveta.

Ostavka na mesto predsednika, odnosno zamenika predsednika Saveta se podnosi u pisanoj formi Savetu, koji na prvoj narednoj sednici od dana prijema ostavke konstatuje prestanak funkcije predsednika, odnosno zamenika predsednika Saveta i pristupa izboru novog predsednika, odnosno zamenika predsednika Saveta.

Član 43.

U slučaju prestanka mandata članu Saveta mesne zajednice iz razloga navedenih u članu  40. ovog Statuta, član Saveta postaje kandidat koji je sledeći na prethodno sprovedenim izborima osvojio najveći broj glasova među ostalim kandidatima koji nisu izabrani u Savet mesne zajednice,  ukoliko za to da pismenu saglasnost, odnosno svaki sledeći kandidat, ukoliko prethodni ne daju saglasnost.

Mandat novog člana Saveta traje do isteka mandata člana Saveta kome je prestao mandat.

Ukoliko članu Saveta prestane mandat pre isteka vremena na koje je izabran, a nema kandidata kome bi se u skladu sa stavom 1. ovog člana dodelio mandat, sprovešće se dopunski izbori za izbor nedostajućeg broja članova Saveta, u skladu sa Odlukom o mesnim zajednicama i ovim Statutom.

Ukoliko je ostalo manje od 6 meseci do isteka manadata Savet se ne popunjava novim članovima.

Ponovni izbori

Član 44.

Ponovni izbori sprovode se ako izborna Komisija poništi izbore zbog nepravilnosti u sprovođenju izbora.

Ako se izbori ponište na pojedinom biračkom mestu, glasanje se ponavlja samo na tom biračkom mestu.

Na biračkim mestima na kojima izborni postupak nije sproveden u skladu sa Odlukom o sprovođenju izbora, kao i iz razloga navedenog u članu 38. stav 2. ovog Statuta, izbori se ponavljaju u roku od 7 dana od dana donošenja odluke Izborne komisije, na način i po postupku utvrđenim za sprovođenje izbora.

Vanredni izbori

Član 45.

Predsednik Skupštine opštine raspisuje vanredne izbore za Savet u roku od 15 dana od stupanja na snagu odluke o raspuštanju Saveta iz člana 41. ovog Statuta, s tim da od datuma raspisivanja izbora do datuma održavanja izbora ne može proteći više od 45 dana.

Do konstituisanja Saveta tekuće i neodložne poslove mesne zajednice obavljaće poverenik Opštine koga imenuje Skupština opštine, istovremeno sa donošenjem odluke o raspuštanju Saveta.

Ukoliko je do isteka mandata Saveta mesne zajednice ostalo manje od 6 meseci ne može se doneti odluka o raspisivanju vanrednih izbora.

Sredstva za sprovođenje izbora

Član 46.

Sredstva za sprovođenje izbora finansiraju iz budžeta opštine i mogu se koristiti za:

– nabavku, štampanje i prevođenje izbornog materijala,

– naknade za rad članova Izborne komisije,

– naknade za rad članova Drugostepene izborne komisije

– naknade za rad članova biračkih odbora,

– naknade za rad zaposlenima u Opštinskoj upravi koji su angažovani na obavljanju poslova sprovođenja izbora za članove Saveta,

– nabavku kancelarijskog i ostalog potrošnog materijala,

– prevozničke, PTT i druge usluge.

Nalogodavci za raspolaganje sredstvima su predsednik i sekretar Izborne komisije, predsednik i sekretar Drugostepene izborne komisije.

NEPOSREDNO IZJAŠNJAVANJE I ODLUČIVANJE GRAĐANA

Član 47.

Građani mesne zajednice, osim posrednog odlučivanja preko predstavnika u organima mesne zajednice, mogu i neposredno da učestvuju u ostvarivanju lokalne samouprave putem referenduma, građanske inicijative i zbora građana.

Referendum

Član 48.

Referendumom građani mesne zajednice odlučuju o pitanjima koja su Zakonom i Statutom određena, kao i pitanjima iz nadležnosti Skupštine opštine, za koje to Skupština odluči.

Član 49.

Način izjašnjavanja putem referenduma, organi za sprovođenje i tok referenduma, utvrđivanje rezultata i druga pitanja vezana za referendum moraju biti u skladu sa Zakonom i Statutom opštine.

Član 50.

Radi rešavanja određenih pitanja od neposrednog interesa za lokalno stanovništvo može se uvesti samodoprinos za teritoriju mesne zajednice ili jedan njen deo.

Inicijativu za donošenje Odluke o uvođenju samodoprinosa može podneti Savet.

Uz inicijativu se podnosi i Program kojim se utvrđuju izvori, namena i način obezbeđivanja ukupnih finansijskih sredstava za realizaciju projekta koji je predmet Odluke.

Odluku o uvođenju samodoprinosa građani donose referendumom u skladu sa propisima kojima je uređen postupak neposrednog izjašnjavanja građana.

Skupština opštine utvrđuje Predlog odluke o uvođenju samodoprinosa, donosi Odluku o raspisivanju Referenduma o uvođenju samodoprinosa i imenuje Komisiju za sprovođenje Referenduma i utvrđuje njene zadatke.

Član 51.

Odluku o uvođenju samodoprinosa donose građani koji imaju izborno pravo i prebivalište na području na kome se sredstva prikupljaju.

Odluku donose i građani koji nemaju izborno pravo i prebivalište na području na kome se prikupljaju sredstva, ako na tom području imaju nepokretnu imovinu, a sredstvima se poboljšavaju uslovi korišćenja te imovine.

Odluka se smatra donetom kada se za nju izjasni većina od ukupnog broja građana iz stava 1. i 2. ovog člana.

Član 52.

Odluku o uvođenju samodoprinosa koju su doneli građani proglašava Skupština opštine i objavljuje se u “Službenom listu opštine Kula“.

Novčana sredstva koja se prikupljaju na osnovu Odluke o samodoprinosu, prihod su budžeta opštine i strogo su namenskog karaktera.

Građanska inicijativa

Član 53.

Građani putem građanske inicijative predlažu Skupštini opštine donošenje akata kojima će se urediti određeno pitanje iz nadležnosti opštine, promenu Statuta ili drugih akata i raspisivanje referenduma u skladu sa Zakonom i Statutom.

O predlogu iz stava 1. ovog člana, Skupština opštine je dužna da održi raspravu i da dostavi obrazložen odgovor građanima u roku od 60 dana od dobijanja predloga.

Član 54.

Za punovažno pokretanje građanske inicijative potreban je potpis 5% građana koji imaju biračko pravo i prebivalište na području mesne zajednice.

Zbor građana

Član 55.

Zbor građana se saziva za područje mesne zajednice ili dela mesne zajednice, naselja ili dela naselja.

Zbor građana raspravlja i daje predloge o pitanjima iz nadležnosti Saveta.

Zbor građana obavezno saziva i njime predsedava predsednik Saveta, za razmatranje pitanja o kojima Savet zaključi da se Zbor saziva.

Član 56.

Zbor građana može se održati i punovažno odlučivati, ako je na njemu prisutno najmanje 2% građana sa biračkim pravom sa područja teritorije mesne zajednice ili 5% sa dela teritorije mesne zajednice.

Pravo odlučivanja na Zboru građana imaju građani koji imaju biračko pravo i prebivalište na području za koje se Zbor građana saziva.

Zbor građana usvaja zahteve i predloge većinom glasova prisutnih i upućuje ih na razmatranje Skupštini opštine ili drugim organima i službama opštine.

Organi i službe opštine dužni su da u roku od 60 dana od održavanja Zbora građana, razmotre zahteve i predloge građana i da o njima zauzmu stav, odnosno donesu odgovarajuću odluku ili meru i o tome obaveste građane.

SARADNJA SA DRUGIM MESNIM ZAJEDNICAMA I ORGANIZACIJAMA

Član 57.

Mesna zajednica može da ostvaruje saradnju u oblastima od zajedničkog interesa sa drugim mesnim zajednicama na teritoriji iste ili druge opštine ili grada. Odluku o saradnji donosi Savet i dostavlja je Opštinskom veću.

Član 58.

Mesne zajednice ostvaruju neposrednu saradnju sa Opštinom i njenim organima, javnim i drugim preduzećima i organizacijama, ustanovama i udruženjima sa teritorije opštine radi ostvarivanja zajedničkih interesa od značaja za građane sa područja mesne zajednice.

DO­NO­ŠE­NJE I PRO­MENA STA­TU­TA

Član 59.

Pred­log za do­no­še­nje ili pro­me­nu Sta­tu­ta mesne zajednice mo­že podneti najmanje 5% građana sa biračkim pravom na području mesne zajednice, tre­ći­na članova Saveta ili zbor građana mesne zajednice.

Pred­log se pod­no­si u pi­sa­nom ob­li­ku sa obra­zlo­že­njem. O pred­lo­gu Savet od­lu­ču­je većinom glasova od ukup­nog bro­ja članova Saveta.

Ako Savet od­lu­či da se pri­stu­pi do­no­še­nju ili pro­me­ni Statuta, može imenovati Komi­si­ju za iz­ra­du na­cr­ta Statuta, odnosno odluke o pro­me­ni Sta­tu­ta, određuje njene zadatke i rok za izradu nacrta i datum i mesto održavanja javne rasprave.

Nacrt Statuta, odnosno odluke o promeni Statuta objavljuje se na oglasnoj tabli mesne zajednice. Rok za dostavljanje primedbi, sugestija ili predloga je najmanje 8 dana od dana objavljivanja na oglasnoj tabli mesne zajednice.

Komisija iz stava 3. dostavlja Savetu predlog Statuta, odnosno odluke o promeni Statuta, vodeći računa o dostavljenim predlozima i sugestijama.

Savet donosi Statut, odnosno odluku o promeni Sta­tu­ta mesne zajednice većinom gla­so­va od ukup­nog bro­ja članova Saveta.

Savet je dužan da izvrši promenu Statuta ako je neophodno njegovo usklaćivanje sa Zakonom i opštim aktima opštine.

AKTI MESNE ZAJEDNICE

Član 60.

U okviru zakona, Statuta opštine, odluke o osnivanju i ovog Statuta, mesna zajednica samostalno donosi odluke i druge akte kojima uređuje pitanja iz svoje nadležnosti.

Savet donosi: odluku, rešenje, zaključak, mišljenje, pravilnik, poslovnik, preporuku, plan i program.

Akte Saveta potpisuje predsednik Saveta, odnosno predsedavajući sednicom na kojoj je akt donet.

Akti mesne zajednice objavljuju se na oglasnoj tabli mesne zajednice i na zvaničnoj internet prezentaciji mesne zajednice, a kada je to predviđeno i u “Službenom listu opštine Kula“.

ZAPOSLENI U MESNOJ ZAJEDNICI

Član 61.

Stručne, administrativno – tehničke, finansijske i druge poslove mesna zajednica obavlja putem svoje Službe.

Radom Službe rukovodi predsednik Saveta mesne zajednice.

Aktom o sistematizaciji Savet utvrđuje poslove, broj izvršilaca i uslove koje zaposleni u Službi moraju ispunjavati.

Prava, obaveze i odgovornosti zaposleni u Službi ostvaruju u skladu sa Zakonom o radu.

Član 62.

Lice zaposleno u Službi ne može istovremeno biti i član organa mesne zajednice.

Danom potvrđivanja mandata, licu iz prethodnog stava, počinje da miruje radni odnos.

PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 63.

Danom stupanja na snagu ovog Statuta prestaje da važi Statut mesne zajednice Nova Crvenka broj 42/2015 i izmene Statuta broj 73/17.

Član 64.

Ovaj Statut stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na oglasnoj tabli mesne zajednice.

MESNA ZAJEDNICA NOVA CRVENKA
Broj: 38/2021
Dana:  01.06.2021. godine

PREDSEDNIK SAVETA MZ NOVA CRVENKA
  Milorad Tunguz

Ovaj Statut je objavljen na oglasnoj tabli mesne zajednice 01.06.2021. godine.